VÝZNAM PENTAGRAMU

5. června 2007 v 15:34 | Anabella |  OZNÁMENÍ
PENTAGRAM
z knihy Da Vinciho kód ( Dan Brown)

Právě jsem začala číst Da Vinciho kód, na který z okolí slyším jen samou chválu a který je teď tolik omýlaný také pro jeho filmové zpracování - nebo také díky soudnímu sporu (nebo zde), do kterého se spisovatel dostal kvůli autorským právům. Hned na začátku mě zde zaujalo jedna pasáž s vysvětlením pentagramu (doslovná citace):

Pentagram

"To je pentagram", řekl Langdon. Jeho hlas zněl v ohromném prostoru podivně dutě. "Jeden z nejstarších symbolů na světě. Používal se už čtyři tisíciletí před Kristem."
"A co znamená?" S odpovědí na tuhle otázku Langdon vždycky váhal. Vysvětlovat význam symbolu je něco podobného jako vykládat druhému člověku, jak na něj má zapůsobit určitá písnička - některé věci vnímá každý po svém. Bílá kukla Ku-klux-klanu asociuje ve Spojených státech rasovou nenávist, kdežto ve Španělsku vyjadřuje tatáž maska oddanost náboženské víře.

"Symboly mají v různém kontextu různý význam", řekl nakonec. "Primárně je pentagram pohanským náboženským symbolem."

"Uctívání ďábla", přikývl Fache.
"Ne." Langdon zalitoval, že nevolil slova obezřetněji.
V dnešní době se stal termín "pohanství" bezmála synonymem pro uctívání ďábla, ale to všechno je obrovské nedorozumění. Kořeny tohoto slova sahají až k latinskému paganus, "člověk žijící na venkově". "Pohané" byli doslova nevzdělaní venkované, kteří se drželi původních náboženských představ a uctívali přírodní božstva. Církev měla z obyvatel prostých villes-vesnic- takový strach, že se význam anglického slova villain časem posunul z původního "vesničan" na "ničema".

"Pentagram", vysvětloval Langdon, "je předkřesťanský symbol vztahující se k uctívání přírody. Naši předkové si představovali svět jako celek složený ze dvou polovin - mužské a ženské. Jejich bohové a bohyně společně udržovali rovnováhu sil. Jin a jang. Pokud je mužský a ženský princip v rovnováze, panuje na světě harmonie. Pokud ne, nastává chaos." Langdon ukázal na Sauniérovo břicho. "Pentagram představuje ženskou polovinu všech věcí. Historikové náboženství nazývají tento koncept "posvátné ženství" nebo "velkou bohyní". To všechno Sauniére zaručeně věděl."

"Takže si na břicho nakreslil symbol bohyně?"
Langdon sám uznával, že to zní podivně. "V tom nejkonkrétnějším významu symbolizuje pentagram Venuši, bohyni ženské erotické lásky a krásy." Raná náboženství se zakládala na božském řádu přírody. Bohyně Venuše a planeta Venuše byly jedno a totéž. Bohyně měla svoje místo na noční obloze a říkalo se jí nejrůznějšími jmény- Venuše, Jitřní hvězda, Ištar, Astarte - , ale věsměs šlo o mocný ženský princip svazující přírodu s Matkou Zemí."

Fache se mračil čím dál urputněji, jako by se mu představa uctívačů ďábla zamlouvala přece jen víc. Langdon usoudil, že bude lepší nepouštět se do výkladu nejzajímavější ze všech vlastností pentagramu, kterou je grafický původ jeho přiřazení k Venuši. Jemu samotnému vyrazilo dech, když se jako mladý student astronomie dozvěděl, že Venuše na své oběžné dráze opíše každé čtyři roky dokonale pravidelný pětiúhelník. Starověkým učencům učaroval tento poznatek natolik, že se Venuše a potažmo pentagram staly symboly dokonalosti, krásy a cyklických projevů v sexuální lásce. Na počest Venušiny kouzelné moci pořádali Řekové každé čtyři roky olympijské hry. Jen málokdo si uvědomuje, že čtyřletý interval mezi olympiádou dodnes dodržuje cyklus oběhu Venuše. A ještě méně lidí ví, že olympijské hry měly mít původně ve znaku pěticípou hvězdu, ale na poslední chvíli bylo pět hrotů nahrazeno pěti protínajícími se kruhy, které vyjadřují ducha her- jejich sounáležitost a harmonii- přece jen zřetelněji.

"Ale netvrďte mim pane Langdone," ozval se Fache znenadání, "že pentagram nemá s ďáblem nic společného. Ze všech hororů, co se točí u vás v Americe, to vyplývá naprosto jasně." Langdon se zamračil. Vřelé díky, Hollywoode. Pěticípá hvězda dnes nemohla chybět v žádném filmu o satanistických mordýřích, ve většině případů byla naškrábaná na zdi satanistického brlohu spolu s dalšími rádobydémonickými symboly. Langdon mohl pokaždé vyletět z kůže, když viděl pentagram v podobném kontextu, protože je to symbol od základů božského původu. "Ujišťuji vás," řekl teď, "že bez ohledu na to, co ukazují v kinech, je satanistická interpretace pentagramu historicky naprosto pomýlená. Prapůvodně skutečně představoval ženský princip, ale během tisíců let byla symbolika pentagramu poněkud zkreslena. V tomto případě se to neobešlo bez potoků krve."

"Asi vám tak úplně nerozumím." Langdon mrkl na křížek na kapitánově kravatě a usoudil, že by měl pečlivě vážit slova. "Mluvím o církvi, pane kapitáne. Symboly jsou velice houževnaté, ale význam pentagramu byl překroucen už v raných dobách římskokatolické církve. Vatikán chtěl obrátit lid na křesťanskou víru a aby vymýtil pohanské náboženství, snažil se původní bohy a bohyně očernit a jejich symboly změnit ve znamení zla. V bouřlivých dobách se takové věci stávají běžně. Každý, kdo se dostane k moci, převezme stávající symboly a postupem času je překroutí a znehodnotí, aby jejich původní význam upadl v zapomnění. V boji pohanské a křesťanské symboliky pohané prohráli. Poseidonův trojzubec se proměnil v ďáblovy vidle, špičatý klobouk vědmy dostala na hlavu čarodějnice a z Venušina pentagramu máme symbol ďábla. Pentagramu se bohužel zmocnila i armáda Spojených států, takže se z něj stal nejznámější symbol války. Malujeme ho na stíhačky, sázíme ho na ramena generálům. Symbol bohyně lásky a krásy."

......"Opakování symbolu je nejjednodušší prostředek, jak zdůraznit jeho význam. Jeden pentagram není marný, ale dva jsou lepší.

-------------------------------------------------------------------

pentagram 2

Další významy pentagramu:
  • každý jeho cíp představuje jedno období života ( zrození, zrání, dospělost, stárnutí, smrt)
  • znázorňuje 5 živlů (voda,země,oheň,vzduch, duch-či akáša)
  • nazývá se rovněž "planoucí hvězdou mágů", při rituálech je ochranným znamením dodávajícím poznání a sílu
  • satanistickou podobou je pentagram otočený vzhůru nohama
TAKŽE JEŠTĚ JEDNOU PRO TY, KTEŘÍ SI MYSLÍ, ŽE PENTAGRAM JE SATANISTICKÉ ZNAMENÍ, TAK PŘIPOMÍNÁM, ŽE NENÍ. SATANISTÉ POUŽÍVAJÍ OBRÁCENÝ PENTAGRAM, STEJNĚ JAKO OBRÁCENÉ KŘÍŽE. VŠECHNY OBRÁZKY, KTERÉ TU MÁM JÁ JSOU PENTAGRAMY ČISTÉ.
A JEŠTĚ JEDNO VYSVĚTLENÍ HISTORIE PENTAGRAMU:
Historie penagramu
Pentagram je jeden z nejstarších symbolů na světě. Používal se už čtyři tisíciletí před Kristem. Je to pohanský náboženský symbol, Tzn. Předkřesťanský symbol, vztahující se k uctívání přírody.
Naši předkové si předsavovali svět jako celek složený ze dvou polovin - mužské a ženské. Jejich bohové a bohyně společně udržovali rovnováhu sil. Jin a Jang. Pokud je mužský a ženský princip v rovnováze, panuje na světě harmonie. Pokud ne, nastává chaos. Pentagram představuje ženskou polovinu všech věcí. Historikové náboženství nazývají tento koncept "posvátným ženstvím" nebo "velkou bohyní". V tom nejkonkrétnějším významu pentagram symbolizuje Venuši, bohyni ženské sexuální lásky a krásy. Raná náboženství vycházela z božského řádu přírody. Bohyně Venuše a planeta Venuše byly jedno a totéž. Venuše na své dráze v rovině ekliptiky opíš na nebi každé čtyři roky dokonalý pětiúhelník. Starověkým učencům tento poznatek učaroval natolik, že se Venuše a potažmo pentagram staly symboly dokonalosti, krásy a cyklických projevů v sexuální lásce. Na počest Venušiny kouzelné moci pořádali Řekové každé čtyri roky Olympijské hry. Jen málokdo si uvědomuje, že čtyřletý interval mezi olympiádami dodnes respektuje cyklus pohybu Venuše. A ještě méně lidí ví, že olympijské hry měly mít původně ve znaku pěticípou hvězdu, ale na poslední chvíli bylo pět hrotů nahrazeno pěti protínajícími se kruhy, které ducha her - jejich sounáležitost a harmonii- vyzařují přece jen zřetelněji.
Satanistická interpretace pentagramu je hisoricky nepřesná. Prapůvodně skutečně představoval ženský princip, ale během tisíců let byla symbolika pentagramu poněkud zkreslena. V tomto případě se to neobešlo bez potoků krve. Důvodem je církev.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 pavlus pavlus | Web | 5. června 2007 v 15:34 | Reagovat

jestli chces tak jse prihlas do souteze o nej blog

2 Roman LP Roman LP | E-mail | 15. července 2008 v 13:13 | Reagovat

Fakt skvělej blog,to vysvětlení pentagramu se mi moc líbí a hlavně oceňuju,že to není jenom kopírování textu z jinejch blogů nebo stránek

3 corine.784 corine.784 | 25. srpna 2008 v 19:17 | Reagovat

pěkný článek, jenže s určitou nepřesností.

neexistujíjí žádné čisté ani nečisté pentagramy.

vidíš-li někde obrácenou pěticípou hvězdu, tak

to nemusí nutně znamenat že je satanistická

(nebo jakékoli jiné znamení zla).

o magii a jejích symbolech bylo napsáno

množství spolehlivějších knih. nic proti téhle.

4 lucka lucka | 28. prosince 2009 v 1:36 | Reagovat

pěknej blogís

5 Titon Titon | 14. července 2010 v 14:20 | Reagovat

Tak dlouho sem hledal vysvětlení bájného pentagramu až sem ho tady naše je to pěkně dané dohromady s tou knížkou díky moc

6 Kačule Kačule | 29. ledna 2011 v 19:24 | Reagovat

ta knížka i film jsou sice mos hezký,ale nezaponeň že ten autor si všechno vymyslel a je v tom hodně nepřesností

7 VampireLady VampireLady | 26. ledna 2012 v 1:33 | Reagovat

pentagram taktiez znamena alebo skor symbolizuje ochranu bosoriek a carodejnic pred  inymi silami. len taky dotaz :D

8 maria maria | 10. května 2012 v 2:04 | Reagovat

krasne vas vsetkych namotala vysvetlenim o prostriedku ktory sa vyuziva v magii!!! vypocujte si slovo knaza, na nieco ako pentagram, jing-jang...a podobne. Ludia, naco su Vam kadejake blbosti ktore Vas zrutia do zahuby. A Vy, co neverite v Boha, alebo nechcete...tisickrat radsej by ste mali odmietnut toto!!! Najdite si Patra Kodeta, co Vam o tomto a velmi zaujimavo moze povedat...a rozvidni sa Vam. Ja Vam to zo srdca zelam!!!

9 xy xy | 17. srpna 2012 v 21:09 | Reagovat

ty kačule jak to možes vediet ??? a existuju nejake dokazy o tom že pentagram suvisi s čarodejnictvom ? ja o tom neviem a suhlasim s blogom ...

10 SergiooR SergiooR | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:34 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

11 FelixM FelixM | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:30 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.